Polietilen (Alçak Yoğunluklu)

POLIETILEN (Alçak Yoğunluklu)

LDPE, Düşük yoğunluklu polietilen (Low-density polyethylene'in kısaltması)

petrolden meydana gelen bir termoplastiktir. Polietilenin ilk türüdür. Düşük yoğunluklu polietilen olarak adlandırılmasının sebebi; kristalleşme sürecinde, yoğunluğu düşüren, dayanıklı dallanmalar içeren, polimer yapısının oluşmasıdır. Dallanmalar etil ve bütil gruplarını öncelikli olarak içerir. Uzun zincirli dallanmalar, uzun ana zincirde rasgele aralıklarla oluşur. Alçak yoğunluk polietilenin yoğunluğu ortalama olarak 0,90 ile 0,94 g/cm3 arasındadır. Imperial Chemical Industries tarafından yüksek basınçlı proses kullanılarak bağımsız radikal polimerizasyonu yoluyla 1933 yılında üretilmiştir. Günümüzde de aynı metodla üretilmektedir.

Özellikleri

LDPE 0,910-0,940 g/cm3 yoğunluk aralığında tanımlanır. Yüksek oksidasyon etmenleri dışında oda sıcaklığında tepkisizdir. 80 °C sıcaklıklarında sürekli ve 95 °C de kısa bir süre dayanabilir. Tümüyle esnek yarısaydam ya da opak varyasyonlarla oluşur ve hemen hemen hiç kırılamayacak kadar güçlüdür.

Yüksek yoğunluklu polietilenden(HDPE) daha çok dallanma vardır, bundan dolayı moleküller arası bağları zayıftır. Gerilme dayanımı düşük, esnekliği yülsektir.

Fiziksel Özellikleri

En Yüksek Sıcaklık: 176 °F (80 °C)

En Düşük Sıcaklık: −58 °F (−50 °C)

Erime Noktası : 248 °F (120 °C)

Gerilme Dayanımı: 1700 psi (11.7 MPa)

Sertlik : SD55

UV rezistans: zayıf

Yarısaydam

Mükemmel Esneklik

Yoğunluk : 0,92 g/cm3

 

Uygulamaları

LDPE yaygın olarak çeşitli konteyner üretiminde, şişeleri yıkamada, boru üretiminde, bilgisayar parçaları için plastik çanta yapımında, laboratuar malzemeleri şekillendirmede kullanılır. Özellikle plastik çanta yapımında kullanılır. Diğer ürünler:

 

Tepsiler ve genel amaçlı kaplar

Besin saklama ve laboratuar kapları

Korozyona dirençli çalışma yüzeyleri

Kaynak olabilen ve işlenebilen parçalarda

Esneklik gereken parçalarda

Yumuşak ve bükülebilen parçalarda

Kartondan tabaka çıkarmada ve içecek kutularını alüminyumla kaplamada

Bilgisayar parçalarında, örneğin ekran kartı ve disk sürücüsü


Whatsapp Destek

Efsun Geri Dönüşüm

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?