Polipropilen Homopolimer

 

Polipropilen, ham petrol türevlerinden olan “Naphta” maddesinden elde edilen propilen moleküllerinin polimerizasyonu (moleküllerin uç uca eklenerek büyük moleküllerin elde edilmesi işlemi) ile elde edilen natural beyaz renkli bir malzemedir. Üretiminde ortalama %97 oranında ham petrolden elde edilen türevler kullanıldığı için, bulunabilirliği ve fiyat durumu dünya ham petrol rezervleri ve fiyatları ile doğrudan bağlıdır. Başka bir deyişle, Dünya ‘da petrol bittiğinde polipropilen de bitecektir.

Değişik kullanım yeri ve amaçlarına uygun olması için karışık bir dizi kimyasal işlemler sonucunda, polippropilen molekülleri içine etilen molekülleri yerleştirmek suretiyle, polipropilen hammaddesinin sertlik, esneklik, ısı dayanımı ve kırılganlık gibi fiziksel özellikleri üzerinde geliştirmeler yapılabilmektedir. örneğin; çok özel şartlar altındabir reaktör içinde propilen gazı ile etilen gazı reaksiyona sokularak, %1-7 oranında etilen molekülün propilen moleküllerinin arasında yerleşme pozisyonları, elde edilen malzemenin fiziksel özelliklerini belirler. Bu şekilde, çok yüksek basınç ve çok yüksek sıcaklara dayanabilen hammadde elde edilir. Bugün, 120°C sıcaklıktaki pişirme fırınlarında propilenden mamul kaplar kullanılabilmektedir.

Diğer plastik malzemelerine oranla daha pahalı olan Polipropilen hammaddesinin en büyük avantajı yüksek sıcaklık ve basınçlarda çok uzun yıllar (50 yıl) güvenle kullanılabilmesidir.

Şu anda günlük hayatımızda kullandığımız 3 çeşit Polipropilen hammaddesi vardır.

1. Polipropilen Homopolimer (sadece propilen moleküllerinden üretilir. Etilen katkısı olmadığından, çok yumuşak olur. Poşet, naylon torba gibi şeylerin üretiminde kullanılır.

2. Polipropilen Bloco Copolimer (etilen yüzdesi %3’e kadar olan hammaddesidir. Sıcaklığa çok dayanıklı değildir. Sadece soğuk su nakil hatlarında kullanılabilen plastik boruların imalatında kullanılabilir.)

3. Polipropilen Random Copolimer( etilen yüzdesi %3-7 arasında olan bir hammaddedir. Çok yüksek sıcaklık ve basınç dayanımı gereken yerlerde güvenle kullanılabilir.


Whatsapp Destek

Efsun Geri Dönüşüm

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?